



| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 64 |
| Radiation Hardening | No |
| Contact Plating | Tin |
| Frequency | 40 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | S08 |
| Interface | I²C, LIN, SCI, SPI |
| Memory Size | 18 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 53 |
| Oscillator Type | Internal |
| Peripherals | LCD, LVD, POR, PWM, WDT |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Max Frequency | 20 MHz |
| RAM Size | 1.9 kB |
| Data Bus Width | 8 bit |
| Number of Programmable I/O | 53 |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Operating Supply Voltage | 2.7 V to 5.5 V |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tray |
| ADC Resolution | 12 bit |
| Max Clock Frequency | 20 MHz |
Stock: 494
Distributors
pcbx
Unit Price$5.50746
Ext.Price$5.50746
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $5.50746 | $5.50746 |
| 10 | $3.91729 | $39.17290 |
| 25 | $3.73604 | $93.40100 |
| 50 | $3.48021 | $174.01050 |
| 100 | $3.24190 | $324.19000 |
| 300 | $2.83066 | $849.19800 |
| 500 | $2.47160 | $1235.80000 |
